Intet är som väntans tider…

Så säger vi ibland, men de flesta av oss tycker att det är tråkigt att vänta.
Helst vill vi att det där roliga, härliga, goda ska komma på en gång.

Jag undrar ibland om människor var bättre på att vänta förr, än vi är nu. Någon har kallat min generations vuxna för ”den omedelbara tillfredsställelsens vuxna”. Alltså en generation som förlorat förmågan att vänta. Och kanske är det så? Tidigare generationer sparade till sitt första boende, sin kökssoffa, sin bil – medan vi lånar pengar, köper nu och betalar i bästa fall sedan…

Men väntan har en poäng. Den skapar ett rum i oss. Ett rum för det som ska komma. Liksom föräldrar skapar rum för det barn som ska komma; föräldraledighet, målar barnkammaren, köper barnvagn…

I kyrkans år befinner vi oss mellan påsken och pingst. Jesus möter sina lärjungar som uppstånden. Han berättar om något, eller någon, som ska komma. Om Hjälparen, om att bli rustad med kraft från höjden. Att de ska vänta.

Läs gärna texterna inför helgen:

Sak 14:6-9
Rom 8:16-18
Joh 15:26-16:4
Ps 33:18-22

Välkommen till Gökotta på klockaregården, Kristi Himmelsfärdsdag kl 8, (om du vill kan du vandra dit från Gunneryd, start kl 6.45
och välkommen till gudstjänst i Equmeniakyrkan på söndag kl 10. Hanna Bogren predikar, Anders Sandberg leder gudstjänsten och Sylvia Hermansson sjunger. Det blir också kyrkfika i vanlig god ordning!