Att många av oss vill vara i centrum och få allas uppmärksamhet är inget nytt. Jag har hört berättas om en person som kom in i en bokhandel och ville köpa en jordglob över Småland. Det lär ha hänt på riktigt. Var och en är sig själv närmast.
I dagens samhälle har mobiltelefoner, det höga tempot och effektiviseringen bidragit till en allt starkare individualisering. Många går omkring med en känsla av att man själv är tillvarons huvudperson och att andra endast är obetydliga statister ute i periferin. Om detta s.k. ”main character syndrome” kunde man läsa i JP för några dagar sedan.
Även på Jesu tid fanns sådana tendenser. Söndagens bibeltexter uppmanar oss att se med omsorg och kärlek på varandra, att se varandra som medmänniskor och inte som statister. Inte minst ”den gyllene regeln” understryker att vi ska göra gott och se till våra medmänniskors bästa.
/Lisbeth Rubensson
Söndagens tema den 30 aug 2026: Medmänniskan
Matteus 7:12, Den gyllene regeln.
Romarbrevet 12:16-21.
Jeremia 38:7-13.
Psaltaren 103:1-6
Den här veckan firar vi inte någon gudstjänst på söndag förmiddag i Equmeniakyrkan Kaxholmen, men besök gärna någon annan kyrka!
På söndag är det istället Konfirmationsgudstjänst för konfirmander och deras familjer. En högtidsdag som vi gläder oss över!
Välkommen på gudstjänst igen som vanligt i Equmeniakyrkan Kaxholmen den 6 sep kl 10.00!